Monday, July 19, 2010

10 makanan buat kau kurus

Dah seminggu aku mengerjakan badan aku yang naik macam labu ni. cuak pulak balik kolej nanti dah tak muat baju-baju tu. oleh sebab tu aku mengambil inisiatif dengan exercise la sikit-sikit.

Nak jadi macam sean faris memang tak dapat la .Cumanya berusaha sampai mana yang boleh kan?

Jadi kat sini aku jumpa tips-tips diet yang bersesuaian untuk mereka-mereka yang rasa badan sudah mcam kongkang tu.(post ini dalam bahasa inggeris)


Peanut butter





Why it's a 10 best:This popular pantry item offers protein and heart-healthy unsaturated fats.

Use it it: Snacks, sandwiches, sauces, and baking goods.

Cost: About 20¢ for 2 tablespoons



Eggs






Why they're a 10 best: Eggs are a good source of lean protein, and also contain vitamin B12, riboflavin and phosphorus.

Use them in: Omelets, frittatas and salads

Cost: About 13¢ per large egg



Oats





Why they're a 20 best: This grain helps lower LDL (bad) cholesterol.

Use them in: Baked goods, breakfast and to stretch ground-meat dishes

Cost: About 17¢ per ½ cup for quick-cooking oats



Apples




Why they're a 10 best: This fruit is a good source of vitamin C and is full of both soluble and insoluble fiber.

Use them in: Salads and baked goods; as a snack

Cost: About 60¢ each, depending on variety and season



Spinach





Why it's a 10 best: This leafy green is loaded with vitamins (A, C, K and folic acid) and manganese.

Use it in: Salads, pasta dishes, casseroles, soups and stews

Cost: About $1 for 5 ounces of fresh spinach

Beans






Why they're a 10 best: This tasty staple provides lean protein that’s full of fiber, calcium, folic acid and iron and other minerals.

Use them in: Salad and stews

Cost: About 35¢ per ½-cup serving (canned)


Frozen vegetables




Why they're a 10 best: They provide fiber and an array of nutrients, depending on which veggies you buy.

Use them in: Sides and casseroles

Cost: About 40¢ per serving


Sweet potatoes








Why they're a 10 best: These spuds are very filling (because they contain fiber) and a source of vitamins A and B6.

Use them in: Main and side dishes

Cost: About $1 each






Why it's a 10 best: Brown rice is a whole grain and a source of vitamin B6, magnesium, copper, zinc and manganese.

Use it in: Soups, salads and side dishes

Cost: About 37¢ per ½ cup (cooked)


Canned tuna fish






Why it’s a 10 Best: This fish is a healthful lean protein and contains omega-3 fatty acids.

Use it in: Sandwiches, casseroles and salads

Cost: About 75¢ for 3 ounces

4 comments:

beLLa said...

cne boley bajet 2 tablespoons of peanut butter = 20cent?

begitu detail ye..;p

~*PiNx.BomBYx.MOri*~ said...

hah.
curik² tip..
nak tampal kt dinding bilek..

red One_foren6 said...

info menarik..thx

friscodaniel said...

man, all are my delicacies.